O STACJI METEO

 
 

Stacja pogody działa od marca 2009 roku. Do lipca 2009 roku pracowała jednak w fazie testowania. W ciągu tych pięciu miesięcy sprawdzone zostały wszystkie czujniki, takie jak: anemometr (pomiar prędkości i kierunku wiatru), termo - higrometr (wyznaczanie temperatury i wilgotności powietrza) oraz miernik deszczu. Wszystkie wymienione powyżej instrumenty pomiarowe usytuowane są obecnie w najbardziej optymalnym miejscu w celu uzyskania najbardziej wiarygodnych wyników. Z tego właśnie powodu pierwotna lokalizacja stacji meteorologicznej musiała ulec zmianie. Przyrządy zamontowane zostały na balkonie, gdzie od północy znajdowała się ściana, przez co zaburzony został pomiar wiatru z kierunku właśnie północnego. Obecnie cała stacja umieszczona jest nad dachem domu mieszkalnego, na wysokości 8,7 metra nad powierzchnią ziemi, co daje wartość 289,7 m nad poziomem morza. Stacja National Geographic 265 NE, znana także pod inną nazwą WH1080 Fine Offset Electronics, zbiera dane co 1 minutę. Przedstawione na tej witrynie dane gromadzone i segregowane są w głównej mierze dzięki programowi Weather Display, Cumulus oraz oprogramowaniu National Geographic Society.
Od dawna stacja meteorologiczna w takiej postaci, w jakiej teraz istnieje, była moim marzeniem. W Chorzowie, mojej rodzimej miejscowości, nie było jednak warunków do usytuowania jakichkolwiek przyrządów pomiarowych, których wyniki pomiarów zaburzone zostałyby przez okalające budynek bloki. Dzięki przeprowadzce do dzielnicy domków jednorodzinnych, do Będzina Grodźca, mogłem zabrać się za realizację mojego marzenia i stworzenie stacji meteorologicznej. Znajduje się ona na 50 20' 49" szerokości geograficznej północnej i 19 04' 45" długości geograficznej wschodniej pod południowo - zachodnim stokiem "Góry Świętej Doroty". W przyszłości, jeśli pozwolą na to fundusze, planowane jest zainstalowanie termometrów przygruntowych i gruntowych.
Zapytacie jak to wszystko działa? Przyrządy pomiarowe, czyli miernik deszczu, dwa anemometry oraz termo - higrometr, wysyłają dane pomiarowe za pomocą kabli do nadajnika zewnętrznego. Ten z kolei drogą radiową przesyła dane do urządzenia monitorującego. Jak już wcześniej wspomniano pomiary wykonywane są w odstępach jednominutowych. W urządzeniu monitorującym zbierane są wszystkie dane z pomiaru ze stacji meteorologicznej oraz dodatkowo urządzenie to dokonuje pomiaru temperatury i wilgotności powietrza w budynku mieszkalnym. Jeśli urządzenie monitorujące podłączone jest kablem do komputera, wówczas wyniki pomiaru przetwarzane są przez program Weather Display, Cumulus oraz oprogramowanie National Geographic Society. Jeśli komputer jest włączony, dane wysyłane są siecią bezprzewodową do routera a stąd, dzięki skryptowi, co 5 minut przesyłane na serwer.
   
   
   
   
Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, modyfikacja, wprowadzanie do obrotu, publikacja, dystrybucja w celach komercyjnych całości lub części stron internetowych stadko.pl oraz meteo-grodziec.pl bez uprzedniej zgody właściciela tej strony - są zabronione